بیزینس پلن

مدل کسب و کار (بیزینس پلن )

مدل کسب و کار یا بیزینس مدل ، اساسی ترین گام در فرآیند اندیشیدن به بقای سازمان است.

مایکل پورتر

 

امروزه بر تمامی صاحب نظران رشته مدیریت مسلم شده است که مدل کسب و کار، بنیادی ترین سیستمی است که هر سازمان و بنگاه اقتصادی در خود دارد، تا جایی که برخی از صاحب نطران این رشته، از آن به عنوان DNA یک کسب و کار یاد می کنند.

همراه با تولد یک کسب و کار، مدل کسب و کار آن نیز متولد می شود. و این امر نشان دهنده ضرورت توجه به طراحی آگاهانه مدل کسب وکار دارد . افراد کارآفرین باید خود را به ابزار ترسیم و طراحی مدل کسب و کار مجهز سازند، تا تراوشات ذهنی خود را در قالب مدلی درآمدزا و سودآفرین قرار دهند تا بتوانند جذب سزمایه نمایند و نوآوری های خود را به نتیجه برسانند.

در صورتی که نوآوری های فناورانه، پروژه های ارائه محصولات جدید به بازارهای فعلی و نیز ارائه محصولات فعلی به بازارهای جدید با طراحی مدل کسب و کار همراه نشود، همگی به شکست خواهند انجامید

آیا شما دارای روحیه کارآفرینی هستید ؟

آیا در اندیشه ارزش آفرینی  و ایجاد کسب و کارهای جدید یا بهبود و تحول و توسعه کسب و کار خود هستید ؟

آیا شما در حال تلاش برای یافتن راه های جدید به منظور کنار گذاشتن ذوش های قدیمی در مسیر پیشبرد کسب و کار خود هستید ؟

آیا به دنبال مدل های جذابتر درآمدزایی و افزایش سود هستید ؟

اگر به هریک از این سوالات پاسخ بله داده اید ، با تکمیل فرم زیر می توانید از مشاوره بزرگترین شبکه مشاوران حرفه ای کسب و کار کشور در طراحی یا بروزرسانی مدل کسب و کار خود بهره مند شوید.

جهت رزرو جلسه مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید

یکی از ابزارهای بسیار کارآمدی که کارآفرینان و شرکت‌های کوچک می‌توانند از آن استفاده کنند، طرح مدل کسب و کار است. طراحی مدل کسب و کار این امکان را به آنها می‌دهد، آنچه به عنوان ایده کسب و کار در ذهن دارند را در قالب پاسخ به یکسری سوال‌های اساسی که با استفاده از ادبیات مدیریت کسب و کار طراحی شده‌اند، پیاده کرده و تصویری عینی از کسب و کار مورد نظر خود را ترسیم و سپس با استفاده از خلاقیت‌ها و توانمندی‌های خود و گروه مشاور، مدل را بهینه کنند.

توضیحات:

دنبال شروع کردن کسب و کار جدید یا گسترش دادن کسب و کار فعلی خود هستید؟ قبل از اینکه دست به اقدام بزنید باید برای ایجاد کسب و کار خود برنامه ریزی کنید.

تیم مشاوره دوست خوب به فرآیند توصیف کسب و کار شما، تحقیق در مورد بازار کار و تعیین محصولاتتان خواهد پرداخت. زمانی که به درک کاملی از محصول و خدماتتان برسید، تیم مشاوره دوست خوب راهنماهایی برای استراتژی فروش، اقدامات روزانه، کارکنان و پیش بینی جریانات مالی به شما ارائه میکند.

 بیزینس مدل چرا، چه زمانی و برای چه کسانی؟

حتما شما هم این سوال را از خودتان پرسیده اید که چرا وقت بگذاریم و بیزینس مدل بنویسیم، در صورتی که می توانیم روی فروش یا بهبود محصول تمرکز کنیم؟ در این بخش دلایلی را برایتان شرح می دهیم تا علت صرف وقت و انرژی برای نوشتن بیزینس مدل را درک کنید.

طبیعی است که هنگام نوشتن بیزینس مدل، شما توجه بیشتر و عمیق تری نسبت به مدل کسب و کارتان پیدا می کنید. با این روند به احتمال زیاد فاکتورهایی که مدل فعلی تان را با شکست مواجه می کند، پیدا می کنید؛ بنابراین می توانید به دنبال پیدا کردن راهی برای تغییر و بهبود مدل کسب و کارتان باشید.

دومین دلیل این است که وقتی مدل کسب و کار را می نویسید، برای خودتان چارچوبی از قواعد را تعیین و از آنها پیروی می کنید. این کار باعث افزایش تمرکز و رسیدن به اهداف مورد نظر شده و برنامه ها از لحاظ ذهنی نیز سازمان دهی می شوند و به پایان می رسند.

چه زمانی باید بیزینس مدل بنویسیم؟

بیشتر افراد خیلی دیر به فکر پیروی از یک بیزینس مدل دقیق می افتند. بعد از تعیین مدل کسب و کارتان احتمالا نیاز به سرمایه دارید، چون یا هنوز روند سوددهی تان آغاز نشده یا به دلیل گسترش کسب و کارتان به آن احتیاج دارید. برای اینکه سرمایه گزاران را مجاب به سرمایه گزاری در کسب و کارتان کنید، باید یک بیزینس مدل با جزئیات کامل را به عنوان پایه و اساس در نظر بگیرید.

 

مراحل اجرایی بیزینس مدل:

 

مراحل اجرایی بیزینس مدل

مدل درآمدی

در این بخش لازم است از خودتان بپرسید: کسب‌ و کار شما چطور پول درمی‌آورد؟

شاید درنگاه اول پاسخ به این سوال ساده و پیش‌ پا افتاده به نظر برسد اما برخی از افراد وقتی تازه پا به دنیای کسب‌ و کار می‌گذارند دقیقا مشخص نمی‌کنند که قرار است چطور درآمد کسب کنند.

اگر شما محصول مشخصی تولید می‌کنید، باید برای مشخص کردن دقیق حاشیه سود کمی آزمایش و خطا کنید تا به عدد واضح و مشخصی برسید.

مدل تولید

در این مرحله باید به‌طور دقیق مشخص کنید که شما چه چیزی تولید می کنید؟

یک محصول فیزیکی؟ پس حتما یک بار فرآیند تولید محصول خودتان را روی کاغذ بنویسید

شما ارائه دهنده‌ی خدمات هستید؟ پس روی کاغذ بنویسید که چطور شما و اعضا تیم‌تان به مشتری خدمات ارائه می دهید و چه خدماتی ارائه می دهید.

مدل توزیع

در این مرحله باید به طور کامل و شفاف توضیح دهید که برنامه‌ی شما برای فروش چیست؟

آیا قرار است که خود شما مستقیما محصول را به دست مشتری برسانید؟ شما در این کسب‌ و کار عمده فروشی می‌کنید؟

برای فروش محصولات خود توزیع کننده خواهید داشت؟ یا برنامه‌ی متفاوت دیگری دارید؟

با جواب دادن به چنین سوال‌هایی می‌توانید مدل توزیع خود را تعیین کنید.

مدل بازاریابی کسب وکار

برای خودتان توضیح دهید که برای جذب و حفظ مشتری چه برنامه‌ای دارید؟

 در این مرحله لازم است شما تمام روش‌هایی که بر اساس آنها مشتریان بالقوه تان را به مشتریان بالفعل تبدیل می کنید یک به یک مشخص کنید.

مدل عملیاتی 

مدل عملیاتی درباره برنامه کاری روزانه شما صحبت می‌کند.در این بخش شما مشخص می‌کنید که برنامه کاری روزانه شما با چه سبک و سیاقی خواهد بود و اعضا تیم و کارکنان شما کار روزمره‌شان چیست.

سمت‌ها، مسولیت‌ها و وظایف هر نقشی در تیم تان را به طور کامل و باجزییات مشخص می‌کنید که بعد از شروع کار دچار سردرگمی نباشید.

کارکنان و تیم کسب و کار

در این قسمت، شرکت و تیم کاری آن را همراه با جزئیات بیشتری توصیف می کنید.

آنها که هستند؟ چرا انتخاب شان کرده اید؟ چه پیشینه ای دارند و نقش شان در کسب و کار شما دقیقاً چیست؟

در اینجا باید به جزئیاتی مانند سوابق تحصیلی و فعالیت های گذشته نیز اشاره کنید. بخش تیم کارکنان شرکت فرصتی برای ایجاد یک رابطه نزدیک با مخاطب است، چرا که هر چه این ارتباط گرم تر باشد، بیشتر به نفع شما و کسب و کارتان خواهد بود.

برنامه مالی (Financial Plan)

در بخش اول مشخص کردید که کسب و کار شماچطور به درآمد می‌رسد. در این بخش قصد داریم با جزییات بیشتر با ععد و ارقام های واقعی نه حدس و گمانی مشخص کنیم که شرح هزینه‌ها به چه صورت است، میزان سود چقدر است و درآمد چقدر است.

اگر کسب و کار کهنه کاری داشته باشید، این به معنی سوابق مالی شما (۱ تا ۳ سال) به همراه پیش بینی سال آتی خواهد بود. اگر تازه کار هستید، باید برای ۲ تا ۳ سال آینده خود پیش بینی دقیقی داشته باشید.

یکی از روش های ساده برای نمایش سوابق و پیش بینی های مالی، تهیه یک صورت سود و زیان (profit & loss statement) است.

حرف آخر:

بدیهی است که بعد از طی کردن مراحل بالا احتمال شکست در کسب و کار به کمترین حد خود می‌رسد. اگر ندانید که مقصدتان کجاست، احتمال تبدیل شانس ها به موفقیت کاملا پایین است. بنابراین، باید اقدامات ضروری برای اجرا و اهدافی که باید در مدت زمانی مشخص به آنها دست یابید را شناسایی کنید.

ما سعی کردیم تمام موارد را به طور خلاصه برای شما توضیح دهیم. اگر به دنبال نکات بیشتر و جزییات دقیق تری هستید می‌توانید با مرکز مشاوره و کسب و کار دوست خوب تماس بگیرید و با خیال راحت گام‌های بعدی را در کسب‌وکارتان بردارید.

… ما همیشه کنارتان هستیم …