نوآوری در کسب و کار

نمونه هایی از نوآوری در مدل کسب و کار

نمونه هایی از نوآوری در مدل کسب و کار

در این مقاله قصد داریم نگاهی به چند نمونه از نوآوری در مدل کسب و کار بیندازیم تا در عمل تصویری بهتر از آن به دست آوریم.

مدل کسب و کار اشتراکی

مدل های اشتراکی یک روش قدرتمند برای تبدیل خریدهایی که تنها ممکن است یک بار اتفاق بیفتد به یک جریان درآمد قابل پیش بینی تر و در بازه زمانی طولانی تبدیل شود در حالی که اطمینان حاصل می کنید که ارزش های مشتری حفظ می شود و همچنین با توجه به خرید بیشتری که انجام می دهد؛ خدمات پس از فروش بهتری را نیز ارائه می دهید.

مدل های اشتراکی برای هر دو کسب و کار B2B و B2C به یک اندازه قابل استفاده است.

به طور مثال به جای خرید یک نسخه نرم افزار، اکنون می توانید هر سال مبلغ بسیار کمتری برای اشتراک 365 روز خود بپردازید همچنین شا می توانید از خدمات به روز رسانی مداوم  آن ها بهره مند شوید و از آخرین نسخه های آن ها استفاده کنید. کاملاً واضح است که این معامله ای است که در آن همه برنده می شوند.

مدل کسب و کار فریمیوم Freemium

فری میوم ترکیبی از دو کلمه “free” و “premium” است که در این مدل کسب و کار، برای جذب کاربران نسخه ای رایگان از محصول خود را با محدودیت های خاص ارائه می دهند.

برای کسب و کارهایی که کالایی با حاشیه سود ناخالص بالا و هزینه های جذب مشتری زیاد دارند، این مدل بسیار می تواند موثر باشد به ویژه در بازارهای پر رقابت انتخاب بسیار مناسبی است.

به طور مثال بسیار از نرم افزارها به طور رایگان امکانات محدودتریرا در اختیار مخاطب قرار می دهند و کاربر برای دسترسی به امکاات بیشتر می بایست هزینه ی آن را بپردازد.

نوآوری در مدل کسب و کار

مدل کسب و کار پلتفرمی Platforms

مدل کسب و کار پلتفرمی، مدلی برای کسب‌وکار هستند که از طریق تسهیل تبادل میان دو یا چند گروهِ وابسته به یکدیگر، ارزش ایجاد می‌کند؛ این گروه‌ها معمولا مشتری‌ها و تولید‌کننده‌ها هستند. در پلتفرم‌­ها با دو یا چند وجه از مشتریان طرف هستیم که به همدیگر نیاز دارند و می‌ توانند برای هم ارزش خلق کنند. ارزش ‌هایی که ممکن است از جنس ارائه خدمات و یا اطلاعات و یا خرید و فروش باشد.

این روزها بیشتر اصطلاحاتی را می شنوید که برای پلتفرم های دیجیتال استفاده می شود ، اما این نوآوری در مدل کسب و کار بسیار قبل از خدمات آنلاین نیز بوده است. مراکز خرید و تبلیغات طبقه بندی شده در روزنامه ها فقط دو نمونه از مدل های سنتی این مدل از کسب و کار می باشد. البته پلتفرم های دیجیتال ، مدل کسب و کار بسیار سودآورتری شده اند.

همه ما با مثال ها آشنا هستیم: یوتیوب ، ایر بی ان بی، اوبر ، علی بابا ، اپ استور… اگرچه احتمالاً ایده خوبی نیست که سعی کنید با این غول ها به طور مستقیم رقابت کنید ، اما هنوز هم فرصت های بسیاری وجود دارد که مدل های کسب وکار پلتفرمی می توانند ارزش زیادی را ایجاد کنند.

مدل کسب و کار ارتباط مستقیم با مشتری

تولید کنندگان کالاهای مصرفی و صنعتی به طور سنتی برای فروش کالاهای خود به یک زنجیره تأمین عمده فروشان و خرده فروشان که اغلب پیچیده است، اعتماد می کردند.

پیش از اینترنت ، این امکان وجود داشت تا از لحاظ جغرافیایی بسیار گسترده تر باشند و این موضوع برای آن ها اقتصادی تر بود.

با این حال ، با افزایش تجارت الکترونیکی ، در بسیاری از کالاهای مصرفی شاهد افزایش سریع محبوبیت مدل کسب و کار ارتباط مستقیم با مشتری هستیم.

این روش با حذف واسطه ها ، تولیدکننده را با حاشیه های بالاتری روبرو می کند ، کنترل بسیار بیشتری بر برند، تجربه مشتری و ارتباط با آن ها فراهم می کند و تولیدکنندگان با دریافت داده های بیشتری از مشتریان سعی می کردند محصولی با کیفیت بالاتری ارائه دهند و تقاضا و ترجیحات مشتری را بیشتر در نظر بگیرند.

مدل کسب و کار تبلیغات، پورسانتی و یا حمایت مالی

بازاریابی پورسانتی یک استراتژی کسب درآمد از طریق تبلیغ محصولات سایر شرکت‌ها و دریافت حق‌الزحمه (کمیسیون) برای هر تعداد فروشی است که شما ایجاد می‌کنید.

مدل‌های کسب ‌و کار مبتنی بر کمیسیون و پورسانت از مدت‌ها پیش از ظهور اینترنت نیز وجود داشته‌اند و افراد از گذشته از تخصص خود برای تأثیرگذاری بر افراد برای خرید یک محصول، استفاده کمی کرده اند و در ازای آن، کمیسیون و پورسانت دریافت می‌کرده اند. با ظهور اینترنت، این مدل‌های کسب ‌و کار رنگ و بوی تازه ای به خود گرفت.

با انفجار محتوا ، ما شاهد افزایش چشمگیری در تولید محتوا هستیم که باعث شده مدل کسب و کار سنتی کسب درآمد از تبلیغات و حمایت های مالی سخت تر شود ، زیرا رقابت بیشتری برای جلب توجه مردم وجود دارد ولی می توان تولید محتوای مناسب برای مخاطبین خاص، فرصت های درآمدی ویژه ای برای کسب درآمد خواهد بود.

مدل کسب و کار هزینه های اضافی برای خدمات اضافی

در این مدل، محصول یا خدمتی که ارائه می شود که یک بخش پایه ی و اصلی (همانند خرید بلیط هواپیما) دارد که همۀ مشتریان بالفعل خواهان آن هستند و به همین دلیل، کسب وکار آن را به قیمت رقابتی عرضه می کند. اما در کنار این محصول یا خدمت، پیشنهادهای اضافی و جانبی دیگری (همانند ترنسفر فرودگاهی، سرویس اینترنت و سرو غذا) نیز ارائه می شود که به آن خدمات اضافی گفته می شود.

مدل کسب و کار تیغ ریش تراش

به الگویی از مدل کسب و کار اشاره دارد که مشخصه آن پیشنهاد اولیه جذاب ، ارزان یا رایگان است  و مشتری را تشویق می کند تا در آینده خریدهای محصولات و خدمات مرتبط را ادامه دهد. این الگو همچنین به صورت مدل ” کالای فروخته شده با ضرر” نیز شناخته می شوند.

ژیلت تولیدکننده‌ی تیغ‌های صورت‌تراشی و محصولات مراقبت شخصی است که در اوایل قرن بیست تیغ ریش‌تراشی قابل تعویض را ابداع کرد. تیغه‌های این تیغ‌ها به موسسات نظامی و دانشگاه‌ها هدیه می‌شد و در عرض گذشت سه سال از ورود این محصول به بازار بیش از 134 میلیون تیغه به فروش رفت. این شرکت به دلیل محافظت از ایده‌ی خود آن را ثبت اختراع کرد که پس از انقضای حق ثبت اختراعات ژیلت، کسب و کارهای دیگری نیز وارد بازار شدند.

از آن زمان ، این مدل توسط بسیاری از شرکت های فروش کالاهایی مانند دوربین فیلمبرداری ، چاپگرها و کپسول نسپرسو نیز انجام شده است.

به معنای واقعی کلمه روش های بی شماری وجود دارد که می توانید مدل های مختلف کسب و کار را به همراه محصول و خدمات مختلف ارائه دهید تا سعی کنید ارزش ایجاد شده توسط محصولات و خدمات خود را به حداکثر برسانید.

در نتیجه ، بسیاری از کسب و کارهای نوآور در واقع دارای مدل های کسب و کاری ترکیبی هستند که در واقع چندین الگوی فوق را به گونه ای ترکیب می کند که متناسب با کسب و کار خاص آنها طراحی شده است. این امر هم برای کسب و کار سنتی و هم برای استارتاپ ها صادق است.مد

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی